MUAYENE-TEŞHİS-TEDAVİ

MUAYENE-TEŞHİS-TEDAVİ

Hayvan dostlarımız hayatımızın en önemli parçalarından biridir. Bunun farkındayız ve onların sağlığı için maksimum çaba gösteriyoruz. Kliniğimizde minik dostlarımızı ağırlıyor, sağlık sorunlarını gidermek üzere hizmet veriyoruz. Küçük dostlarımız deri, göz, kulak, viral hastalıklar, parazitler, sindirim ve solunum hastalıkları, üriner, jinekolojik, ortopedik hastalıklar ile karşılaşabiliyor. Bazen ise acil müdahale gereken durumlar söz konusu olabiliyor ve çeşitli sebeplerle cerrahi müdahaleler gerekli olabiliyor.

Tüm bunların öncesinde ilk adım ise ayrıntılı bir muayenedir. Hastalarımız inspeksiyon, ascultasyon ve palpasyon gibi yöntemler ile muayene edilip, nabız, kalp atım sayısı, solunum , kilo takibi gibi açılardan incelenir. Gerekli durumlarda kan, idrar ve dışkı tahlilleri, dermatolojik , radyografig incelemeler yapılabilir. Tüm bunlar iyi ve ayrıntılı bir muayene için gerekli olabilecek kontrollerdir. Her hastamız için bunların tamamı yapılmak zorunda değildir. Şüphelenilen duruma göre hekimin izleyeceği yol farklıdır. 

Yapılacak incelemeler sonucunda anormal bir durum görülürse, gerekli ek incelemeler söz konusu olabilir. Örneğin, öncelikle idrar tahlili yapılıp, sonrasında sonuca göre teşhisi netleştirecek kan tahlili gerekli olabilir. Beraberinde kliniğimizde teşhis süreci teknolojik imkânlarla da desteklenmektedir. Nihayetinde ise tüm bu imkânlar eşliğinde konulan teşhise göre tedavinin hızla başlatılması gerekir. 

Hastalıkları erkenden tespit etmek ilerlemesine fırsat vermemeyi, tedavi sürecini kısaltmayı mümküm kılar. Dolayısıyla muayene, teşhis ve tedavi son derece önemli bir süreci ifade eder. Birbirinin devamı olan bu kavramlar, hayvan dostlarımızın sağlıkla yaşamını sürdürmesi için gereken tıbbı yardımı belirlemek açısından önemlidir. Veteriner hekiminizle ile görüşmek için onların ciddi belirtiler göstermesini beklemektense erken tedbir almak herzaman daha iyidir, Bizi daha uzun sürebilecek tedavi protokollerinden,  zaman kaybından, durumun komplike ve çözümü zor bir hal almasından kurtarabilir. En önemlisi de patili çocuklarımızın zor süreçler yaşamasını önler.