DİGİTAL RÖNTGEN

DİGİTAL RÖNTGEN

Digital röntgen (CR) olarak adlandırılan cihazlar, sağlık alanında sunulan başarılı imkânlardan biridir. Son teknoloji cihazlardan biri olarak niteleyebileceğimiz bu bilgisayarlı röntgen cihazları sıkça başvurduğumuz ve daha net verilere ulaştığımız cihazlar, oldukça kullanışlı bir imkândır. Önemli bazı özelliklerine baktığımızda da minik dostlarımız için ne kadar avantajlı olduğunu net bir şekilde görebiliyoruz. 

 

*Dijital röntgen cihazlarında eski teknoloji cihazların aksine, içerisinde röntgen filmi olan kasetler yerine fosfor plaklar bulunan kasetler bulunur. Bu teknoloji sayesinde alınan görüntüler bilgisayar ortamına atılabilir. Bu sebeple de Dijital Röntgenler Bilgisayarlı Röntgen olarak ifade edilir.

 

*Bilgisayarlı röntgenin en önemli avantajlarından biri, alınan görüntülerin bilgisayar ortamında detaylı olarak incelenebilmesi ve görüntü alma ayarlarının yapılabilmesidir. Yani olguyu en net şekilde göreceğiniz ayarları yapabilirsiniz.

 

*Bilgisayarlı röntgenin bir diğer önemli avantajı, bu şekilde uzun zaman geçse de güvenle saklanan kayıtlara ulaşılabilir ve olgular daha detaylı bir incelemeye tabi tutulabilir. 

 

*Görüntüye hızla ulaşma ve zaman kazanma imkanı sunar.